XVII. Budavári Bach Fesztivál

2025. május 15. – június 1. | Budavári Evangélikus Templom

Magyarország legnagyobb barokk hangszerének, Budavár Bach-orgonájának a megépítése hívta életre fesztiválunkat 2017-ben a Reformáció 500. emlékévében, mely évente kétszer kerül megrendezésre.

Idén tavasszal nagyzenekaros kantátás koncerttel indul következő sorozatunk, amelyen Bán István, a fesztivál művészeti vezetője vezényli a historikus hangszereket megszólaltató Musica Vivax Wien zenekarát és a Bach Akadémia Budapest kórust, ahogy a barokk zenekart is vezeti hazánk világhírű zongoraművészének, Farkas Gábornak oldalán, aki Bach virtuóz csembalóversenyeit adja elő páratlan élményt ígérve, ezennel orgonán. Spányi Miklós váltakozva szólaltatja meg a Nagy Mester műveit csembalón és Budavár gyönyörű orgonáján, Pétery Dóra és Szászvárosi Sándor pedig zenészbarátaival varázslatos színességű kamarakoncertekkel készülnek. Egy koncert erejéig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem négy rátermett zongorista növendéke is az orgonához ül, majd a fesztivált még egy kantátás koncertet követve Luis Zorita, nemzetközileg elismert, spanyol csellóművész zárja szólószvitekkel, a bensőséges műveket patinás barokk hangszerén bemutatva.

Mind a nyolc koncert műsorán csak Bach, az alkalmakra a belépés díjtalan.

A fesztivál a Budavári Önkormányzat támogatásával valósul meg.
Kapcsolat: Bán István,  0620 824 6252, bachorgona@gmail.com

A Demokrata interjúja Bán István orgonaművésszel, a fesztivál művészeti vezetőjével

Kantáták

Május 15. 19:00

Az ünnepélyes nyitóalkalom egyszerre egy grandiózus fesztiválkezdés és egy megfogható ünnep kedves része, hisz az Budavár gyönyörű Bach-orgonájának a megálmodójának, a Budavári Bach Fesztivál alapítójának és fesztivál-igazgatójának, Bán Istvánnak pont a szülinapjára esik. Ő vezényli briliáns barokkzenekarát és szakavatott kórusát, kiváló szólisták mellett. A kantáták valójában zenés istentiszteletek, mivel megadott vasárnapokra- és azok evangéliumi textusaira komponálta Bach. A vidám alkalom most játék a számokkal, pontosabban a Bach-jegyzékszámokkal (BWV), melyek a jeles napot idézik.

„Die Elenden sollen essen” – BWV 75

„Wo soll ich fliehen hin” – BWV 5

Nun ist das Heil und die Kraft – BWV 50

  • MARELIZE GERBER – szoprán
  • HEGYI BARNABÁS – alt
  • CSAPÓ JÓZSEF – tenor
  • KROKOVAY MARCELL – basszus

MUSICA VIVAX WIEN
BACH AKADÉMIA BUDAPEST
Vezényel, BÁN ISTVÁN

Csembalóversenyek orgonán

Május 18. 19:00

FARKAS GÁBOR, BACH AKADÉMIA BUDAPEST

Igazi ritkaság, amikor egy világhírű zongoraművész orgonához ül. Az utókor Bach csembalóversenyeit elterjedten hívja „zongoraversenyeknek”, miközben Bach egyetlen művet sem írt zongorára, csak orgonára, vagy csembalóra. A Concertoi is csak részben versenyművek, hisz először kantátákban jelentek meg Sinfonia tételekként. Legizgalmasabb a d-moll Concerto első két tétele, aminek az Allegro-ja a kezdő Sinfonia-ja a 146-os kantátának, míg a második, Adagio egy nagyzenekaros kórustétele orgona szólóval. Farkas Gábor egy autentikus, barokk zenekar oldalán szólaltatja meg e remekműveket, ahogy az Bach korában is felcsendülhetett, templomi környezetben, nagyorgonán.

f-moll Concerto – BWV 1056

A-Dúr Concerto – BWV 1055

d-moll Concerto – BWV 1052

FARKAS GÁBOR – orgona
BACH AKADÉMIA BUDAPEST
Vezényel, BÁN ISTVÁN

Csembaló, orgona

Május 20. 19:00

SPÁNYI MIKLÓS

Bach fiatalkori művei különösen érdekesek, sokszor igen bonyolultan szerkesztettek. Korai időszakában nagyvonalúbban bánt a hosszú formákkal, bőséges időhasználatot lehetővé téve a zenei folyamatok kifejtésében. Ez markánsan jellemző a tokkátáira, melyekhez hasonlót később nem írt. Az ifjú Bach nem riadt vissza az erőteljes hangzásbeli kontrasztoktól, de a merész harmóniai kalandoktól sem. Tanulmányozta az olasz mestereket is, ráérezve a világos, rövidebb formákra, a harmóniafűzés egyszerű szépségére.

c-moll tokkáta – BWV 911

c-moll fantázia – BWV 1121

g-moll fantázia – BWV 917

a-moll fantázia – BWV 922

a-moll prelúdium – BWV 569

a-moll fúga – BWV 958

fisz-moll tokkáta – BWV 910

C-Dúr prelúdium és fúga – BWV 531

Kamarazene, gamba, ének

Május 22. 19:00

HEGYI, KOVÁCS, SZÁSZVÁROSI

Bach zenéje egyszerre a barokk mesterség diadala és a lélek titkos nyelvén megszólaló tanúságtétel, mely a Templom falai közt valóságos belső tapasztalássá válik. A program gerincét két gambára és csembalóra írt szonáta alkotja, dialógusukban a két historikus hangszer valódi társként szólal meg, karakterük és hangzásuk nemcsak színt, hanem történelmi kontextust is ad a zenének. Az est középpontjában a két Passió egy-egy bensőséges áriája áll, majd könnyedebb szerkezetű vokális miniatűrjei zárják.

Präludium und Fuge D-Dur – BWV 850

Sonata in D – BWV 1028

Aria „Es ist vollbracht” (Johannes-Passion) – BWV 245
Aria „Erbarme dich” (Matthäus-Passion) – BWV 244

Sonata in g – BWV 1029

So oft ich meine Tobackspfeife – BWV 515 
Bist du bei mir – BWV 508 
Gedenke doch, mein Geist, zurücke – BWV 509

  • HEGYI BARNABÁS – alt
  • SZÁSZVÁROSI SÁNDOR – viola da gamba
  • KOVÁCS KATALIN – csembaló, orgona

Kamarazene, blockflöte, lant, ének

Május 25. 19:00

BALI, FORGÓ, LACHEGYI, PÉTERY, VÖLGYI

A kamaraegyüttesben a hazai régizene kiválóságai játszanak, közös szenvedélyük J. S. Bach muzsikája. Műsorukban az előadók szólóban és különböző kamaraformációkban is megmutatkoznak, nem csupán az orgona körüli-, hanem az egész templomtérben, az oldalkarzatokat és a földszintet is kihasználva. A program középpontját egy „fantázia” táncszvit alkotja, különböző apparátusú művek sorával, a 86-os kantáta pedig pont a koncert napjára, a húsvét utáni 5.vasárnapra készült, ennek egy áriája nyitja az estet.

A-Dúr prelúdium – BWV 536

ária „Ich will doch wohl Rosen brechen” – BWV 86/2
ária „Die Obrigkeit ist Gottes Gabe” – BWV 119/5

Darabok szvit formában:

  • d- moll partita – Allemande BWV 1004/1
  • A-Dúr fúga „Courante” BWV 536
  • a-moll partita – Sarabande • Bourrée BWV 1013/3,4
  • Lasset uns mit Jesu ziehen „Menuet” BWV 481 
  • Gott, wie gross ist deine Güte „Gavotte” BWV 462
  • Kommt, Seelen, dieser Tag „Gigue” BWV 479

G-Dúr triószonáta – BWV 1038

ária „Seinem Schöpfer noch auf Erden” – BWV39/3

  • FORGÓ ESZTER – mezzoszoprán
  • LACHEGYI RÓZA – hegedű
  • BALI JÁNOS – blockflöte
  • VÖLGYI ATTILA – lant
  • PÉTERY DÓRA – orgona

Zongoristák az orgonánál

Május 27. 19:00

FARKAS GÁBOR NÖVENDÉKEI    

A fesztivál fontos missziójának tartja, hogy ifjú tehetségek is lehetőséget kapjanak egy rangos hazai sorozaton, emiatt gyümölcsöző kapcsolatot ápol a Bécsi Zeneművészeti Egyetemmel, Budavár testvérvárosának, Regensburg Egyházzenei Főiskolájával, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel. Immáron többedszer vendégeskednek Farkas Gábor növendékei hazánk legnagyobb barokk hangszerénél, hogy megérezhessék az általuk dédelgetett „zongoraműveket” egy valódi, Bach korabeli, autentikus billentyűs hangszeren.

a-moll prelúdium és fúga             N. T.      BWV 889

a-moll angol szvit                           R. X.       BWV 807

F-Dúr olasz koncert                       T. M.     BWV 971

h-moll francia overture                K. F.       BWV 831

Farkas Gábor, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) Billentyűs és Akkordikus hangszerek tanszékvezetőjének zongorista növendékei.

Nanami Takewa, Ruihan Xu, Takuya Machinaga, Kana Furukawa

Kantáták

Május 30. 19:00

MUSICA VIVAX WIEN – BÁN ISTVÁN
BACH AKADÉMIA BUDAPEST

Az egyházi évhez igazodva a fesztivál idejére, azaz a Pünkösdöt megelőző három vasárnapra íródott kantáták szólalnak meg: „Rogate”, „Mennybemenetel” és „Exaudi”. Bach legmélyebb tartalmú művei bizonyosan a kantátái, melyek a csodálatos zene mellett három pilléren állnak: Biblia, valamint a szöveg alapú retorika- és motivika. E különös gazdagságú, komplex művek megértéséhez az egyes kantátákat megelőzően a Gyülekezet lelkészei vezetnek be minket röviden az adott vasárnapok evangéliumába, míg utóbbiakról az est karmestere gazdagítja pár mondatban zenei élményünket.

Wahrlich, wahrlich, ich sage euch”        BWV 86

Wer da gläubet und getauft wird”         BWV 37

Sie werden euch in den Bann tun”         BWV 44

  • LÖKÖSHÁZI MÁRIA – szoprán
  • HEGYI BARNABÁS – alt
  • CSAPÓ JÓZSEF – tenor
  • KROKOVAY MARCELL – basszus

 

MUSICA VIVAX WIEN
BACH AKADÉMIA BUDAPEST
Vezényel, BÁN ISTVÁN

Cselló szólószvitek

Június 1. 19:00

LUIS ZORITA

Bach szólóhegedűre- vagy csellóra írott művei varázslatos alkotások, melyek valójában csak egy templomban tudnak kiteljesedni. Gondolnánk, hogy egyszólamú zenével találkozunk, de ez hamis közelítés. Valójában bennünk szólal meg élményként a polifónia, melyet egyszerre generálnak a hangszer sajátosságai, a hanghullámok- és fizikai környezetük a templomtérben, valamint a tudatunk, melyet Bach néha csalfán megtréfál, hogy összességében mindezek egységében valósuljon meg a művek többszólamúságának megélése.

Christe, aller Welt Trost – BWV 670

C-Dúr szólószvit – BWV 1009

Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen – BWV 1093

G-Dúr szólószvit – BWV 1007

orgonán közreműködik, BÁN ISTVÁN

Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
Vásárlás folytatása
0

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Legyen Ön is az elsők között, akik értesülnek kulturális programjainkról! Ne hagyja ki a színes rendezvényeket, koncerteket és művészeti élményeket – legyen részese kulturális közösségünknek!

A feliratkozással megerősíti, hogy egyetért az Adatvédelmi nyilatkozatunkkal.