Április 11-én, Márai Sándor születésének 125. évfordulója alkalmából, a Budavári Önkormányzat és a Budavári Közösségi NKft. szervezésében kezdetét veszi a Márai Sándor -emlékév, amely egy éven át változatos kulturális eseményekkel, kiállítással és irodalmi programokkal tiszteleg a XX. század egyik legnagyobb magyar írója előtt. A programsorozat különleges hangsúllyal mutatja be Márai Krisztina városhoz kötődő időszakát, amely írói pályájának egyik legtermékenyebb korszaka volt.
Emlékkiállítás a Virág Benedek Házban
A Márai – emlékév kiemelkedő eseménye egy állandó Márai-tárlat megnyitása a Virág Benedek Házban, amely Magyarországon először ad majd állandó kiállítási teret az író munkásságának. A Petőfi Irodalmi Múzem és az Újságmúzem közreműködésével létrehozott kiállítás ritkaságszámba menő dokumentumokkal, valamint Márai családi hagyatékából származó bútorokkal mutatja be az író pályáját. A hat tematikus szobából álló kiállítás különös figyelmet fordít majd Márai budapesti éveire (1928–1948), valamint emigrációjának meghatározó pillanataira. A tárlathoz egy kéttermes, a XX. század eleji kávéházi hangulatot idéző enteriőr kapcsolódik, amely egyben múzeumi kávézóként is működik majd.
Gazdag programsorozat az irodalom és kultúra jegyében
A Márai – emlékév keretében számos rendezvény várja a közönséget. A megemlékezések során irodalmi estek, rendhagyó irodalomórák, beszélgetéssorozatok, színházi előadások és filmvetítések teszik lehetővé Márai Sándor életművének megismerését. Az őszi időszakban színházi fesztivál és egy 24 órás felolvasómaraton várja az irodalom szerelmeseit.
Oktatás, pályázatok és közösségi projektek
A programsorozat kiemelt célja a fiatalok bevonása Márai kultuszának ápolásába. Az I. kerületi iskolák számára rendhagyó irodalomórák, szavalóversenyek és digitális pályázatok kerülnek meghirdetésre. Emellett képzőművészeti pályázatok is indulnak a kerületi művészek számára.
Márai a mindennapokban
Továbbá az Önkormányzat felhívással fordul a vendéglátóhelyekhez: bővítsék kínálatukat egy, az emlékévhez kapcsolódó különleges termékkel – legyen szó Márai kedvenc ételéről, egy korhű süteményről vagy a Márai-emlékév logóját idéző desszertről. A kezdeményezéshez csatlakozó vállalkozások megjelennek az emlékév hivatalos kommunikációjában, ezzel is jelezve elkötelezettségüket a kulturális értékek megőrzése és a helyi identitás erősítése iránt.
Márai Sándor tizennégy esztendőt töltött Budavárban, ahol az utcák, kávéházak és éttermek meghatározó inspirációt jelentettek számára – most lehetőség nyílik arra, hogy közösen idézzük meg ezt a korszakot. A Budavári Önkormányzat bízik abban, hogy minél több helyi vállalkozás csatlakozik az emlékévhez, és együtt teremtenek maradandó kulturális értéket.
Márai Sándor-est egy felvonásban Rékasi Károly színművész előadásában.
„Most erősnek kell maradni, akármi következik is.”
Márai Sándor (1900-1989) írói, műfajokban gazdag életműve és tragikus fordulatokban sem szűkölködő élete sokféleképpen bemutatható. E színjáték az 1948 utáni időszakot eleveníti fel, amely drámai erővel zárta le a két világháború közötti szakmai- és közönségsikert jelentő bő évtizedet. Érzékelteti a magyar olvasóktól, s főleg a magyar kultúrától és nyelvtől kényszerűen elszakított művész belső vívódásait. Egy kiemelkedő ember több évtizedes írói-lelkiismereti küzdelmének leképeződése ez a darab. S persze a hazaszeretet, a magyar ember jövőjéért, sorsáért való aggódás és reménykedés himnusza, fájdalmasan szép emberi története.
Márai Sándor írásainak felhasználásával szerkesztette: Koltay Gábor
Zenei szerkesztő: Tóth Zoltán
Előadja: Rékasi Károly színművész
Az eseményre a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: https://maraikult.hu/esemeny/lelekablak-a-szabadsag-ara/
Helyszín: MáraiKult (1013 Budapest, Krisztina tér 1.)
Köszöntőt mond:
Böröcz László polgármester
Közreműködik:
Czukor Balázs színművész
Helyszín: Budapest, Mikó utca 2., Márai Sándor szobornál
Szeretettel várjuk, hogy együtt ünnepeljük a magyar költészet napját és Márai Sándor örökségét.
Mit jelent az I. kerületben élő alkotók számára Márai Sándor nyomában járni, milyen inspirációt adnak számukra írásai és különleges életútja? A felolvasással egybekötött beszélgetés-sorozat első estjén ezekre a kérdésekre kapunk választ Márai Sándor születésének 125. évfordulóján.
Vendégek:
Ugron Zsolna, József Attila-díjas író
Kaiser Ottó, Balogh Rudolf-díjas fotográfus, fotóriporter
Stefanovits Péter, Munkácsy Mihály-díjas grafikus, képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Közreműködik: Szabó Sebestyén László színművész
Beszélgetőtárs: Bauer Eszter, Budavár kulturális ügyekért felelős tanácsnoka
Az eseményre a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: https://maraikult.hu/esemeny/marai-nyomaban/
Helyszín: MáraiKult (1013 Budapest, Krisztina tér 1.)
Ünnepeljük együtt Márai Sándor születésének 125. évfordulóját egy különleges tematikájú városi sétával! A program során megismerhetjük Márai Sándor krisztinavárosi életét, valamint azokat a helyszíneket, amelyek meghatározó szerepet játszottak életében és műveiben.
Találkozó: Bécsi kapu tér 7.
Útvonal: Bécsi kapu tér – Tóth Árpád sétány – Gránit lépcső – Logodi utca – Mikó utca – Philadelphia kávéház – MáraiKult
Időtartam: 90 perc
Várunk mindenkit szeretettel egy hangulatos időutazásra Márai Sándor nyomában!
A sétákon maximum 25 fő vehet részt.
Belépő kizárólag elővételben lehetséges: 4000 Ft.
Kedvezményes jegy I. kerületi lakosok számára: 2000 Ft
Időpontok és jegyvásárlás:
Fiatalos versbarát közösség: mindenki hozhat és ahol mindenki mondhat egy verset. Erre az alkalomra Márai Sándor költeményeivel készülünk.
A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: info@budaipolgarikozosseg.hu
Helyszín: Jókai Anna Szalon (1011 Budapest, Iskola utca 28.)
A könyvkiadásoknak, irodalmi előadásoknak, tévéműsoroknak és filmadaptációknak köszönhetően az 1989-et követő évtizedekben az életművet végre megismerhette a nagyközönség, de még mindig felfedezésre vár az újságíró, újságba író Márai Sándor korai munkássága. A fiatal író napilapokba szánt cikkeit is írói igénnyel alkotta meg. Mint később lejegyezte: „az újságírás nem árt az írónak; kitűnő iskola és gyakorlat”. A közéletet, a történelmi eseményeket vagy az ember sorsát elemző sorait gyakran szövi át az irónia, mely feloldja a feszültséget vagy új megvilágításba helyezi a megszokott élethelyzeteket. Hol elmélkedik, hol bölcselkedik, hol pedig nevettet – de mindig mély humánummal és kiváló stílusban.
Előadók: Hirtling István, Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, Mészáros Tibor, irodalomtörténész, a Márai Sándor-hagyaték gondozója
Közreműködik: Tárkány-Kovács Bálint cimbalomművész
Belépő: 3000 Ft
Kedvezményes jegy I. kerületi lakosok számára: 1900 Ft
Jegyvásárlás: https://maraikult.hu/esemeny/gyufaszalnyi-vilagossagot-gyujtani-naprol-napra-a-publicista-marai-sandor/
Helyszín: MáraiKult (1013 Budapest, Krisztina tér 1.)
Rendezvényeinken kép- és hangfelvétel készülhet, melyet weboldalunkon és közösségi média felületeinken is felhasználhatunk!
A programváltozás jogát fenntartjuk!
Cím:
1013 Budapest, Krisztina tér 1.
Kapcsolat:
Kulturális tereink
Információk
Legyen Ön is az elsők között, akik értesülnek kulturális programjainkról! Ne hagyja ki a színes rendezvényeket, koncerteket és művészeti élményeket – legyen részese kulturális közösségünknek!
A feliratkozással megerősíti, hogy egyetért az Adatvédelmi nyilatkozatunkkal.